KAMIŞLARIMIZ PARATONER GİBİ YILDIRIM ÇEKER yıldırım gökten düşmesede yerden göğe doğru atlayabilir

Havaların soğumaya ve yağmurların yağmaya başladığı kış mevsiminde özellikle gök gürültülü sağanak yağışlarda şimşek çakan havalarda dağlara tepelere yüksek yerlere yıldırım düştüğünü gözlemlediğiniz havalarda at çek yapmayınız avlanmayınız.
Çünkü kamışlarımız yüksek karbon alaşımlıdır ve karbon elektriği çok iyi iletir ve buda bahsettiğimiz havalarda ölümcül olabilir avlanmayı kesin ve varsa güvenli bir yere sığının ağaç altlarından metal direklerden uzak durun açık alanda kötü bir havaya denk gelirseniz yere yatın başınızı koruyun unutmayın hiç bir balık hayatınızdan daha değerli değildir.

bu video da hava şartları kötüleşmeye başlarken kamışlarımız yüzünden bizi elektriğin çarpışını izleyecekseniz bunu güleryüzle anlatmış olsakta olay ciddiyetinin farkındayız ve kamışlarımızı topladık katladık avlanmayı kestik ve güvenli yerlere sığındık ve sizlerin bu görüntüleri izleyerek haberdar olması ve tedbir alması adına paylaştık iyi seyirler

Yıldırım, bulut ile yer arasında meydana gelen yüksek gerilimli bir elektrik boşalmasıdır. Yıldırımın meydana gelebilmesi için bulut ve yerin farklı elektrik yüklerine sahip olması ve belirli bir potansiyel farka erişmesi gerekmektedir. Genellikle bulutun yere yakın olan bölümleri negatif, yer ise pozitif yüklü elektriğe sahiptir.

Bulutla yer arasındaki potansiyel farkı artarak belirli bir değere eriştiğinde, hava iletken olmamasına rağmen hava içerisinde iletken bir kanal oluşur ve elektriksel boşalma başlar, yani yıldırım meydana gelir. Yıldırım olayı, her ne kadar yıldırım düşmesi olarak bilinse de bulut ile yer arasındaki negatif ve pozitif elektrik yüklerinin pozisyonlarına göre bazen buluttan yere doğru, bazen de yerden buluta doğru olmaktadır.

Yıldırım düşerken çok şaşırtıcı bir şey meydana gelmektedir. Yerden de buluta doğru bir boşalma olur. Yerden 100 metre yükseklikte bu iki akım birleşiyor ve iletkenliği çok fazla olan bir koridor oluşur. İşte bundan sonra yıldırımı hiçbir şey durduramaz, pozitif yük hızla buluta doğru onu nötr hale getirmek için yükselir
Bu koridordan yerden göğe doğru neredeyse ışık hızının üçte biri hızla yükselen akını yıldırımın göze gelen şiddetli ışığını da yaratır. Ardından yine yukarıdan yere iner ve iki taraf arasındaki potansiyel farkı sıfırlanana kadar bu olay 10-12 kez tekrarlanabilir.

Yıldırım olayında ortaya çıkan enerji yaklaşık 1010 joule kadar olup bu enerji saniyenin milyonda biri zarfında geçtiği hava sütununun sıcaklığını 15000 °C’ye kadar ısıtabilir. İşte yıldırımın yakıcı ve yıkıcı etkisi açığa çıkan bu enerjinin sonucudur. Yıldırımların %40 ı 20 kA’ den büyüktür, %5 i 60 kA üzerindedir. Yıldırımlar %0,1 ihtimalle 200 kA den büyük olabilir. Yıldırım sahip oldukları bu özelliklerle elektrodinamik, basınç, ses, ışık ve ısı etkileri meydana getirmektedir. Bu etkiler ise yıldırımın düştükleri yerde yangına, yangın ile birlikte de can ve mal kaybına sebep olmaktadır.

Yeni Videolar İçin Abone Ol Bildirimleri Aç !

Ücretsiz Abone Olmak için Tıkla 👉 https://goo.gl/XtM75M

Diğer videolarımızada göz atın:
https://goo.gl/wLTnZ6

Video Hoşuna Gittiyse Lütfen Beğen & Yorum Yap & Paylaş !

At Çek Balık Avı Nasıl Yapılır
At Çek Balık Avı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Video Hoşuna Gittiyse Lütfen Beğen & Yorum Yap & Paylaş !

At Çek Balık Avı Hakkında Tecrübe Edilmiş Bilgiler Paylaşıyorum


Eğlenceli Eğitici Bilgi Dolu Videolar İçin Linklere Tıkla !

360° Kuş bakışı Baraküda Avıhttps://goo.gl/BXJq5x

wobbling aksiyonu https://goo.gl/5qRp8P

drag gücü nedir https://goo.gl/d8xJNs

olta düğümleri doğrusu bu https://goo.gl/h6BMzv

klipsmi fırdöndümü hangisi https://goo.gl/hmSsDC